Kamienica przy ul. Grójeckiej 40A to jeden z najładniejszych przykładów warszawskiego modernizmu z elementami ekspresjonizmu, który w polskiej architekturze pojawił się w latach 20 XX w., właśnie odzyskuje pierwotny wygląd.

 

Budynek został wzniesiony w latach 1928-1931 według projektu Władysława Nałęcza-Raczyńskiego. Jego charakterystyczna elewacja na rzucie litery V, ze skrzydłami spiętymi osią klatki schodowej reprezentuje cechy stylowe modnego w tym czasie ekspresjonizmu. Dynamikę uzyskaną poprzez załamanie płaszczyzny fasady kamienicy podkreśliły geometryczne wzory, nawiązujące do stylu Art Deco, uzyskane z szarej cegły. Wygląd fasady wyróżniają „jodełkowe” okna klatki schodowej oraz załamane pod kątem balkony.

Powojenne zmiany

Kamienica przetrwała II wojnę światową a w jej wnętrzach wciąż znajduje się wiele cennych elementów oryginalnego wyposażenia. Do dziś na wysokości parteru zachowała się tablica z sygnaturą architekta. Niestety w okresie powojennym, piękna elewacja wykończona cegłą cementową, została zamalowana grubą warstwą kryjącej farby, co spowodowało utratę czytelności oryginalnych rozwiązań. Elewacje podwórzowe pokryto wtórnymi, tynkami fakturowymi typu „baranek” a w późniejszym okresie, niektóre skrzydła nadbudowano.

Trwa remont elewacji podwórzowej

Spółdzielnia Mieszkaniowa będąca właścicielem budynku rozpoczęła w tym roku remont zmierzający do przywrócenia oryginalnego wyglądu budynku. W tegorocznym etapie prowadzone są prace przy wszystkich elewacjach oficyny oraz elewacji podwórzowych budynku głównego. W trakcie prac usunięto wtórne tynki, przywracając oryginalne rozwiązanie – tj. tynk gładki, malowany w kolorze szarym. Wyremontowano balkony i odrestaurowano oryginalne balustrady balkonowe. W trakcie prac przywrócono im oryginalny, zielony kolor który do naszych czasów zachował się pod wieloma warstwami wtórnych farb. Na barierkach zachowały się ślady walk prowadzonych na Ochocie w czasie II wojny światowej, w formie postrzelin.

Prace są prowadzone przy udziale miejskiej dotacji w wysokości 300 tys. zł.

Spółdzielnia Mieszkaniowa deklaruje kontynuację prac zmierzających do przywrócenia oryginalnego wyglądu budynku w kolejnych latach.

 

Źródło: https://um.warszawa.pl/waw/zabytki/-/kamienica-przy-grojeckiej-40a-w-nowej-odslonie